cost -

Even though PlanetBox might cost more up front, will it save me money in the long term?

By replacing wasteful, single-use plastic and paper containers, you will save money over the lifetime of the product. Also, your PlanetBox allows you to buy food in bulk, which is cheaper and less wasteful than single use containers. For example, a 1 oz prepackaged bag of cheesy crackers costs 87 cents, but 1 oz of those exact same crackers taken from a 12 oz box costs 43 cents – half as much! Those who bring the PlanetBox to work as opposed to eating out will see quicker returns on their investment. Americans spend about 40% of their food allowance on eating out. Reducing these costs will help put some change in your pocket very quickly!